سردار نظری

 

بخش اندکی از سوابق سردار سرتیپ ستاد  و جانباز هفتاد 70 درصد فرهاد نظری

 سوابق مبارزاتی  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی

وی در یک خانواده فرهنگی و مذهبی متولد  (مادر معلم و شاعره ) و پدر از رزمندگان و ایثارگران  ارتش جمهوری اسلامی ایران  می باشد. دارای همسر  با مدرک کارشناسی ارشد  و (شغل خانه دار )  و هم چنین دارای دو فرزند فارغ التحصیل دکتری رشته پزشکی می باشند.

 مشارالیه در سن 14 سالگی قبل از پیروزی انقلاب در مبارزات علیه رژیم ستم شاهی در  مورخ  1357/5/2 در درگیری با عوامل رژیم  از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و  مجروح گردید .

 سوابق بعد از پیروزی انقلاب اسلامی : 

در مورخ 1357/11/23 با عضویت در کمیته انقلاب اسلامی مشغول خدمت گردید که در کلیه بحرانها و مبارزه با تجزیه طلبان در اقصی نقاط کشور از جمله کردستان و… به دفاع از وطن و مردم پرداخت و سپس بعد از شروع جنگ از ابتدا درکسوت بسیج و سپاه در هشت سال دفاع مقدس نقش آفرینی نمود.

  که ثمره آن شانزده 16 مرتبه مجروحیت  و جانباز شیمیایی باشد که  بیش از 30 عمل جراحی سنگین بر بدن ایشان وارد گردید که مفتخر  به  70 در صد جانبازی می باشد  .

سه برادر جانباز 55 درصد به بالا و قطع عضو می باشند .

شایان ذکر است که بعد از دوران دفاع مقدس به صورت دائم در مناطق عملیاتی صعب المعیشه و محروم از جمله استان های  خوزستان ، سیستان و بلوچستان ، ایلام  ، کرمانشاه ، کردستان ، آذربایجانغربی ، سمنان  و…

سردار نظری  بیش از 250 ماه در دهها  یگان رزمی سپاه از جمله  لشگر امام حسین  ع ، لشگر المهدی شیراز ، لشگر قدس گیلان ، لشگر امام رضا مشهد لشگر قائم آل محمد ص  سمنان ،  لشگر علی  ابن ابی طالب قم ، لشگر ویژه 6 پاسداران کردستان قرار گاه حمزه سید الشهدا ارومیه ، بیت المقدس کردستان تیپ شهدا مهاباد ، تیپ زرهی دزفول  ، یگان ادوات و توپخانه سپاه  گیلانغرب  و … ،  قرارگاه فرماندهی کل قوا در منطقه و نیروی انتظامی خدمت نمود  و در این ایام بیش از 1800 روز از مرخصی استحقاقی و استعلاجی های خود صرفه نظر نمود و با توجه به اینکه در اوایل جنگ جانباز و موظف گردید و شرایط بازنشسته شدن را داشت ولی حضور در سنگر خدمت به مردم را  انتخاب ، و  خدمت در مسئولیت های محوله پرداخت . 

لشگر علی ابن ابی طالب قم کربلای 4 

ارتفاعات چغالوند و کوه ابرویی در کنار تیپ کماندویی دوالفقار ارتش به فرماندهی سرهنگ عطاریان 

ارتفاعات هزار قله آمادگی جهت حمله به خط هفت کاناله و  ارتفاعات ساردسیر استان سلیمانیه  عراق والفجر 9 

مهران صالج آباد ارتفاعات تنگه تاریکه شهر بدره و زررباطیه عراق  محل استقرار ستون پنجم و گوش بر های مزدور که به نوامیس مردم نوار مرزی تجاوز

تنگه چذابه عکلیات ازاد سازی بستان

شرکت در تمامی عملیات های بزرگ و رزم نزدیک علیه ارتش عراق در رده های فرماندهی  از جمله : 

عملیات های سرپل ذهاب، گیلانغرب،سوسنگرد ، طریق القدس ، بستان ، پاسگاه زید ، فکه ، میمک ، مهران، چزابه بیت المقدس ،  فتح المبین ، رمضان  ، و الفجر مقدماتی ، و الفجر 3 مهران ، و الفجر 4 مریوان  ، عملیات محرم  ، عملیات خیبر ،  عملیات بدر شرق رودخانه دجله  ، عملیات کربلای 2 حاج عمران کربلای 4و5 ، عملیات های مقابله با پاتک های دشمن ، عملیات های نامنطم در کردستان ، عملیات های محدود درون مرزی وبرون مرزی در جنگ های نامنظم (قرارگاه رمضان)  و … مرزبان درجه یک در چهار استان مرزی 

فتح المبین سایت4و5 تیپ المهدی شیراز

گیلانغرب دیده بان  ارتفاعات شیاکوه در کنار رزمندگان   تیپ کماندو ذوالفقار ارتش  

منطقه سومار 

روستای محاصره شده دالبلوط پیش مرگان کرد مسلمان سال 59 

عملیات والفجر مققدماتی در کنار شهید اخوی عرب 

سردار شمخانی فرمانده نیروی زمینی سپاه قبل از عملیات والفجر 9 

سرلشگر آقا رحیم صفوی جانشین کل سپاه بازدید از مراکز آموز سپاه یازدهم 

عملیات کربلای 2 حاج عمران شهید روزگار 

سرپل ذهاب ارتفاعات ریجاب و دالاهو در سال 59 

کادر فرماندهی تیپ عملیاتی حضرت رسول (ص) جهت اعضام به عملیات والفجر 9 و ستاون پنجم ( تجزیه طلبان کشور ) 

عملیات محرم عین خوش و رقابیه 

عملیات فتح المبین سنگر اجتماعی جهت عبور از خط دشمن 

درکنارشهیدمحدحسن محمدی

سردار شمخانی بازدید از یگان های آموزشی و عملیاتی حضرت رسول (ص) کردستان 

منطقه شلمچه کربلای 5 تیپ حضرت رسول کردستان  و بیت المقدس  

لشگر علی ابن ابی طالب گردان کربلا عملیات محرم 

 

 

 

 

 

 

 

 

تیپ امام حسین ع اصفهان عملیات طریر القدس آزاد سازیز شهر بستان و تصرف توپخانه دشمن که امروز تبدیل به یگان موشکی شده است .

عملیات چذابه 

 شایان ذکر است سردار نظری جز محدود پاسدارانی است که در  تمامی عملیات های ایران جهت ازاد سازی خاک وطن از لوس دشمن با هرشرایط جسمی  ولو با وضع مجروح شرکت نموده است . مگر عملیاتی هایی که در یک زمان و در دو منطقه یا چند منطقه انجام شده باشد . 

سوابق خدمت و مسئولیت  :

افتخار خدمت  از بدو جنگ به عنوان  یک سرباز ملت در کسوت تک تیرانداز ، آرپیجی زن ، فرمانده دسته گروهان ، گردان ، تیپ ، فرمانده مراکز آموزش در غرب کشور  ، معاون آموزش سپاه یازدهم کل کشور ، فرمانده عملیات لشکر ویژه 6 فتح ، فرمانده اطلاعات و قرار گاه عملیات شهید شهرام فر مستقر در کردستان با حفظ سمت رئیس رکن سوم ستاد فرماندهی کل قوا (سپاه ناجا ارتش ) فرمانده ارشد  جبهه میانی فرمانده قرارگاه مقدم نیروی زمینی کل سپاه ( کوثر مستقر در بانه ) در ایام قطعنامه  598 و … مشاور وزیر کشور ، جوانترین فرمانده نیروی انتظامی ناحیه ایلام ، جوانترین  فرمانده  پایتخت جهان اسلام  نیروی انتظامی   با 13 میلیون جمعیت . مدیر مسدول انتشاراتی آزادی بیان 

سوابق مجروحیت و جانبازی:

شانزده 16 مرتبه مجروحیت  و جانباز شیمیایی باشد که  بیش از 30 عمل جراحی سنگین بر بدن ایشان وارد گردید که مفتخر  به  70 در صد جانبازی می باشد.

دارای 3 سه برادر جانباز و قطع عضو 55٪ پنجاه و پنج درصد به بالا 

در عملیات کربلای 4 و 5 سه برادر در سه یگان جدا از هم مورد اصابت تیر و ترکش قرار گرفتند و هر سه نفر بیمارستان های کشور بستری و مورد مداوا قرار گرفتند . 

 سوء قصد (ترور )

4 چهار بارسوءقصد وترور از جمله توسط فرقه منافقین زمان بعد  از شهادت امیر صیاد شیرازی و همچنین سوء قصد توسط گروهک های کومله و باند سارقین مسلح و ارازل و اوباش مسلح که 33 نفر از پلیس و مردم را به شهادت رسانده بودند  بنام یاقوت سرخ .

آخرین رتبه ابلاغیه کارگزینی :

موظف  با جایگاه و رتبه سرلشکری ( فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با حفظ سمت مشاور وزریر محترم کشور و مشاور عالی فرمانده نیروی انتظامی کل کشور ) 

مدارج علمی

 کارشناسی ارشد در رشته علوم نظامی

کسب مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه امام حسین (ع)  دانشکده فرماندهی و ستاد ( دافوس ) و همچنین  دانشجوی دکتری علوم استراتژیک 

آثار علمی و فرهنگی 

آثار انتشار یافته به شرح ذیل می باشد 

1-کتاب سیاه (بررسی تاریخچه احزاب و گروههای سیاسی)

2- امنیت از دیدگاه مطبوعات

3- ژئوپلیتیک جغرافیای سیاسی

4- مدیریت در بحران

5- ستون پنجم (غائله کردستان)

6- سلسله کتاب های  آموزشی  : آیا میدانید که…

7- یادداشتهای اداری

8- صفحه اینستاگرام با حدودا نیم میلیون (500 هزار نفر ) دنبال کننده که توسط آمریکا بسته شد .

و آخرین کتاب منتشر شده  …برای تاریخ با تیراژی بیش از  یکصد و شصت هزار نسخه که به بررسی حوادث براندازی ۱۷  و ۱۸ تیرماه  سال ۷۸ هفتاد و هشت پرداخته است.

 

تخصص های شغلی 

غواصی، چتربازی، خلبانی، پاراگرایدر، پاراموتور ، استاد دانشکده فرماندهی و ستاد در اطلاعات و عملیات و توان رزمی
گذراندن دورههای تخصصی و پژوهشی در کشورهای کره، فرانسه و چین و اخذ نشان مدیریت .

 

 

 

حتی یک مورد توبیخی در دوران خدمت نداشتند  و اخذ بیش از  هزار فقره تقدیرات

 

 

و شویقات و اخذ دو نشان از بازی های  جام جهانی فوتبال فرانسه  1998 و اخذ مدال مدیریت از دانشگده دفاعی کشور کره 

 

آثار در دست انتشار

مجلس و کمیسیون نود. عکاس آماتور روایت جهاد – فتنه – اسناد سخن می گوید،  فتنه 17 و  ۱۸ تیر
۱۳۷۸)

حماسه ها

 

با توکل بر خداوند متعال 

1- طراحی و فرمانده عملیات تصرف شهرک چوارته سلیمانیه عراق در چهل کیلیومتری عمق دشمن  در عملیات والفجر 9

2- طراحی و فرماندهی عملیات در حاج عمران به منظور تصرف و انهدام دشمن در ارتفاع ۲۵،۱۹ و درگیری با ارتش عراق (عملیات دیوی متحرک)

3-طراحی و فرماندهی عملیات 2040 ارتفاعات آسمان بین بانه و مقابله با سپاه یکم ارتش عراق و آزادسازی چندین روستا و جلوگیری از سقوط شهر بانه به لطف خداوند و … 

4-مقابله چهار نفر رزمنده در عملیات و الفجر 3 فرخ آباد مهران در مقابل لشگر زرهی سپاه سوم عراق و ممناعت از سقوط پاسگاه فرخ اباد و ورود دشمن به شهر مهران  که سه نفر از آنها به درجه رفیع شهادت نائل و سردار نیر مجروح گردیدند   . 

5- شناسایی منطقه عمومی سلیمانیه و اربیل طی نفوذ در عمق خاک عراق و مواجهه شدن با فرمانده  جیش الشعبی عراق به نام  محمود بگ بود برای چند صباحی به اسارت در آمده که با ترفند خاصی از معرکه گریختن . . 

6- جزء بنيانگذاران جهت افتتاح دانشكده فرماندهي وستاد در ناجادافوس


7- بنيانگذاري يگان نوپو در ناجا
8- اولين يگانهاي چنربازي ناجا ودر دانشگاه افسري
9- راه اندازي واحدهاي سويل
10- بكاركيري پليس زنان وكلاناري نمونه در پايتخت ج ا ا
كمك به راه اندازي بازارچه مرزی در مهران

11- تدرسي در چندين متون درسي تخصصي دردانشكاهاي سپاه وناجا استاد نمونه
12- انجام كارهاي مهندسي ومعماري وراه اندازي كلينك پزشكي براي پرسنل ومردمدر منطقه ايلام كه توسط رئيس جمهور وقت مورد توجه قرار وبعنوان اقدام مثال زدني در كشور ياد كرده است.

13 – راه اندازي واحدهاي كشتي هوايي ، يگان امداد در شهرستانها، يگانهاي پليس بزركراه و٠٠٠

14- راه اندازي چندين پادگان امورشي براي اولين جذب سرباز سال ٦٣ ال ٦٤ در سپاه در غرب كشور ازجمله پادگاه اموزشي حضرت رسول در سنندج ، ومالك اشتر در اروميه و…

خبرنگاران در زیر باران سنگ و چوب و آتش  

15 – بالطف حضرت حق نقش آفرینی در جلوگیری و مقابله براندازی خاموش در جریانات انحرافی در 17 و 18 تیر سال 1378 و … که منجر به محاکمه سردار نظری و 19 نفر از پزسنل نیروری انتظامی گردید که نهایتا با برگزاری جلسات دادگاه علنی و تاریخ با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه و پوشش رسانه  ملی و بین المللی که پس از دفاعیات منجر به  صدور حکم برائت و ابرام در دیوان عالی کشور گردید .

این جوانان اسیر عراقی نیستند بلکه پلیس و حافظ امنیت مردم که در حال محاکمه هستند . به اتهامی که در قانون جرم نبود .( ورود به کوی دانشگاه )

پیمایش به بالا